ROZMERY A VEĽKOSTI POTRUBIE ASTM A795
| TABUĽKA 1 Rozmery, hmotnosti a skúšobný tlak pre ľahké-Hmotnosť Požiarna ochrana ASTM A795 Pipe-Plán 10A | ||||||||||
| Označenie NPS | Vonkajší priemer | Nominálna hrúbka steny | Weight Plain End | Testovací tlak | ||||||
| Pece-Zvarené | Bezšvíkové a elektrické-odporové{1}}zvárané | |||||||||
| v. | mm | v. | mm | lb/ft | kg/m | psi | MPa | psi | MPa | |
| 3/4 | 1.05 | (26.7) | 0.083 | (2.11) | 0.86 | (1.280) | 500 | (3.45) | 700 | (4.83) |
| 1 | 1.315 | (33.4) | 0.109 | (2.77) | 1.41 | (2.090) | 500 | (3.45) | 700 | (4.83) |
| 1.25 | 1.66 | (42.2) | 0.109 | (2.77) | 1.81 | (2.690) | 500 | (3.45) | 1000 | (6.89) |
| 1 1/2 | 1.9 | (48.3) | 0.109 | (2.77) | 2.09 | (3.110) | 500 | (3.45) | 1000 | (6.89) |
| 2 | 2.38 | (60.3) | 0.109 | (2.77) | 2.64 | (3.930) | 500 | (3.45) | 1000 | (6.89) |
| 2 1/2 | 2.88 | (73.0) | 0.12 | (3.05) | 3.53 | (5.260) | 500 | (3.45) | 1000 | (6.89) |
| 3 | 3.5 | (88.9) | 0.12 | (3.05) | 4.34 | (6.460) | 500 | (3.45) | 1000 | (6.89) |
| 3 1/2 | 4 | (101.6) | 0.12 | (3.05) | 4.98 | (7.410) | 500 | (3.45) | 1200 | (8.27) |
| 4 | 4.5 | (114.3) | 0.12 | (3.05) | 5.62 | (8.370) | 500 | (3.45) | 1200 | (8.27) |
| 5 | 5.56 | (141.3) | 0.134 | (3.40) | 7.78 | (11.580) | B | B | 1200 | (8.27) |
| 6 | 6.63 | (168.3) | 0.134 | (3.40) | 9.3 | (13.850) | B | B | 1000 | (5.51) |
| 8 | 8.63 | (219.1) | 0.188C | (4.78) | 16.96 | (25.260) | B | B | 800 | (4.83) |
| 10 | 10.75 | (273.1) | 0.188C | (4.78) | 21.23 | (31.620) | B | B | 700 | (6.89) |
| Odpoveď: Plán 10 zodpovedá plánu 10S, ako je uvedené v ANSI B 36.19 len pre NPS 3⁄4 až 6. | ||||||||||
| B:Pecné{0}}zvárané potrubie sa nevyrába vo veľkostiach väčších ako NPS 4. | ||||||||||
|
C: Nie podľa plánu 10. |
||||||||||
| TABUĽKA 2 Rozmery, hmotnosti, skúšobné tlaky pre štandardné-Hmotnosť Požiarna ochrana potrubia ASTM A795-Plán 30 a plán 40 | ||||||||||
| Označenie NPS | Vonkajší priemer | Nominálna hrúbka steny | Weight Plain End | Testovací tlak | ||||||
| Pece-Zvarené | Bezšvíkové a elektrické-odporové{1}}zvárané | |||||||||
| v. | mm | v. | mm | lb/ft | kg/m | psi | MPa | psi | MPa | |
| 1/2 | 0.84 | (21.3) | 0.109 | (2.77) | 0.85 | (1.270) | 700 | (4.83) | 700 | (4.83) |
| 3/4 | 1.05 | (26.7) | 0.113 | (2.87) | 1.13 | (1.690) | 700 | (4.83) | 700 | (4.83) |
| 1 | 1.32 | (33.4) | 0.133 | (3.38) | 0.68 | (2.500) | 700 | (4.83) | 700 | (4.83) |
| 1 1/4 | 1.66 | (42.2) | 0.14 | (3.56) | 2.27 | (3.390) | 1000 | (6.89) | 1000 | (6.89) |
| 1 1/2 | 1.9 | (48.3) | 0.145 | (3.68) | 2.72 | (4.050) | 1000 | (6.89) | 1000 | (6.89) |
| 2 | 2.38 | (60.3) | 0.154 | (3.91) | 3.66 | (5.450) | 1000 | (6.89) | 1000 | (6.89) |
| 2 1/2 | 2.88 | (73.0) | 0.203 | (5.16) | 5.8 | (8.640) | 1000 | (6.89) | 1000 | (6.89) |
| 3 | 3.5 | (88.9) | 0.216 | (5.49) | 7.58 | (11.290) | 1000 | (6.89) | 1000 | (6.89) |
| 3 1/2 | 4 | (101.6) | 0.226 | (5.74) | 9.12 | (13.580) | 1200 | (8.27) | 1200 | (8.27) |
| 4 | 4.5 | (114.3) | 0.237 | (6.02) | 10.8 | (16.090) | 1200 | (8.27) | 1200 | (8.27) |
| 5 | 5.56 | (141.3) | 0.258 | (6.55) | 14.63 | (21.790) | C | C | 1200 | (8.27) |
| 6 | 6.63 | (168.3) | 0.28 | (7.11) | 18.99 | (28.290) | C | C | 1200 | (8.27) |
| 8 | 8.63 | (219.1) | 0.277A | (7.04) | 24.72 | (36.820) | C | C | 1200 | (8.27) |
| 10 | 10.75 | (273.1) | 0.307A | (7.80) | 34.27 | (51.050) | C | C | 1000 | (6.89) |
| A:NPS 1⁄2 až 6-Rozvrh 40; NPS 8 a 10 – plán 30. | ||||||||||
| B: Na základe dĺžky 20 stôp (6,1 m). | ||||||||||
| C:Pecné{0}}zvárané potrubie sa nevyrába vo veľkostiach väčších ako NPS 4. | ||||||||||
CHEMICKÉ ZLOŽENIE POTRUBIE ASTM A795
ASTM A795 stanovuje požiadavky na každú dĺžku potrubia, ktoré má výrobca podrobiť hydrostatickej skúške. Hydrostatická skúška je nevyhnutná, aby ste sa uistili, že v stene potrubia nie sú žiadne netesnosti. Táto norma zahŕňa aj skúšanie rúr s hladkými koncami, iba so závitmi alebo so závitmi a spojkami. Hydrostatická skúška môže byť aplikovaná na jednu alebo viac dĺžok a je dôležité, aby boli testované všetky dĺžky rúr, aby sa zabezpečila kvalita celej série. Dodržiavaním normy ASTM A795 môžu výrobcovia zabezpečiť, aby ich potrubia spĺňali potrebné požiadavky a mali najvyššiu kvalitu.
1. Materiál ASTM A795 musí spĺňať požiadavky na chemické zloženie uvedené v tabuľke nižšie.
2. Kupujúci môže vykonať analýzu dvoch rúr z každej série 500 dĺžok alebo ich časti. Takto stanovené chemické zloženie musí spĺňať požiadavky uvedené v tabuľke nižšie.
3. Metódy, postupy a definície chemickej analýzy musia byť v súlade s testovacími metódami, postupmi a terminológiou A 751.
4. Ak analýza ktorejkoľvek rúry nevyhovuje požiadavkám uvedeným v tabuľke nižšie, musia sa vykonať analýzy ďalších rúr z rovnakej šarže s dvojnásobným pôvodným počtom, pričom každá z nich musí spĺňať požiadavky uvedené v tabuľke nižšie.
| Chemické požiadavky | ||||
| Si | C | Mn | P | S |
| Typ E (elektrické{0}}odporové{1}}zvárané potrubie) a typ S (bezšvíkové potrubie) | ||||
| Otvoriť-Health Electric-Pec alebo základný-kyslík | ||||
| Stupeň A | 0.25 | 0.95 | 0.035 | 0.035 |
| stupeň B | 0.3 | 1.2 | 0.035 | 0.035 |
TESTOVACIE POŽIADAVKY POTRUBIA ASTM A795
- Hydrotest rúr ASTM A795
ASTM A795 stanovuje požiadavky na každú dĺžku potrubia, ktoré má výrobca podrobiť hydrostatickej skúške. Hydrostatická skúška je nevyhnutná, aby ste sa uistili, že v stene potrubia nie sú žiadne netesnosti. Táto norma zahŕňa aj skúšanie rúr s hladkými koncami, iba so závitmi alebo so závitmi a spojkami. Hydrostatická skúška môže byť aplikovaná na jednu alebo viac dĺžok a je dôležité, aby boli testované všetky dĺžky rúr, aby sa zabezpečila kvalita celej série. Dodržiavaním normy ASTM A795 môžu výrobcovia zabezpečiť, aby ich potrubia spĺňali potrebné požiadavky a mali najvyššiu kvalitu. Minimálny skúšobný tlak je v tabuľke rozmerov a veľkostí vyššie.
- Nedeštruktívny elektrický test rúr ASTM A795
Podľa ASTM A795 sa nedeštruktívne elektrické testovanie (NDT) môže použiť ako alternatíva k hydrostatickému testu pre čierne a žiarovo{1}}pozinkované oceľové rúry. NDT je proces, ktorý využíva elektrický prúd na testovanie defektov v materiáli bez toho, aby došlo k poškodeniu potrubia. Po prijatí kupujúcim musí byť každé potrubie pred použitím v protipožiarnom systéme otestované pomocou NDT. Použitie NDT poskytuje v porovnaní s hydrostatickým testovaním množstvo výhod, vrátane kratších testovacích časov a menšieho narušenia harmonogramu výstavby. Okrem toho je NDT efektívnejšia pri zisťovaní defektov v oblasti zvaru, čím sa stáva spoľahlivejším testom na zabezpečenie kvality potrubia. V dôsledku toho sa používanie NDT v priemysle hasiacich zariadení stáva čoraz bežnejším.
- Test sploštenia rúr ASTM A795
Norma ASTM A795 vyžaduje vykonanie skúšky sploštenia rúr, aby sa zabezpečila ich kvalita. Skúška zahŕňa sploštenie vzorky rúry s dĺžkou najmenej 100 mm medzi dvoma rovnobežnými doskami. Zvar je podľa potreby umiestnený buď 0 alebo 90 stupňov od čiary smeru sily. Test pozostáva z 3 krokov:
1. Prvá skúška je na ťažnosť zvaru a vykonáva sa pomalým splošťovaním zvaru, kým sa nezlomí. Ak sú na vnútornom alebo vonkajšom povrchu nejaké praskliny alebo praskliny predtým, ako je vzdialenosť medzi doskami menšia ako dve{2}}tretiny pôvodného vonkajšieho priemeru rúry, potom zvar nespĺňa normy a musí byť upevnený.
2. Druhá skúška je na ťažnosť bez zvaru a vykonáva sa rovnakým spôsobom ako prvá skúška. Ak sa však na vnútornom alebo vonkajšom povrchu vyskytnú nejaké praskliny alebo trhliny predtým, ako je vzdialenosť medzi doskami menšia ako-tretina pôvodného vonkajšieho priemeru rúry, ale nie je menšia ako päťnásobok hrúbky steny rúry, potom zvar nespĺňa normy a musí byť upevnený.
3. Tretia a posledná skúška sa týka pevnosti a vykonáva sa pokračovaním v sploštení zvaru, kým sa nezlomí alebo kým sa protiľahlé steny vzorky nestretnú. Ak sa počas tejto skúšky odhalí laminovaný alebo nekvalitný materiál alebo neúplný zvar, potom sa celá zváracia práca musí považovať za neuspokojivú.
POVLAKOVANIE POTRUBÍ ASTM A795
Potrubie ASTM A795 musí byť pozinkované z vnútornej aj vonkajšej strany, aby sa zabezpečila primeraná ochrana proti korózii. Zinkový povlak musí byť bez akýchkoľvek nepotiahnutých oblastí, pľuzgierov, usadenín taviva alebo hrubých inklúzií. Okrem toho nie sú povolené žiadne hrudky, výčnelky, guľôčky alebo silné usadeniny zinku, ktoré by mohli narúšať zamýšľané použitie materiálu. Rúrka protipožiarneho postrekovača je kritickou súčasťou každého požiarneho bezpečnostného systému a musí spĺňať všetky požiadavky na kvalitu a výkon.
Ak je rúrka hasiaceho zariadenia potiahnutá zinkom, vyžaduje sa minimálna hmotnosť náteru 1,5 oz/ft2 (0,46 kg/m2). To sa zvyčajne dosahuje žiarovým-pozinkovaním, pri ktorom sa oceľ ponorí do roztaveného zinku-zinok pokryje vonkajší povrch rúry, čím vytvorí odolnú bariéru proti korózii. Hrúbka povlaku je podstatná, pretože ovplyvňuje schopnosť potrubia odolávať ohňu. Štandard pre rúrky hasiacich zariadení je ASTM A795, ktorý špecifikuje minimálnu hrúbku povlaku 1,3 oz/ft2 (0,40 kg/m2). To zaisťuje, že potrubie bude schopné bez problémov odolávať vysokým teplotám požiaru.
Potrubie protipožiarneho postrekovača sa často vyžaduje, aby malo ochranný povlak, aby splnilo požiadavky kupujúceho. Na konkrétnom type náteru sa dohodne kupujúci a dodávateľ, ale medzi bežné možnosti patrí olej, lak, smalt alebo iné materiály. Na nanesenie náteru je potrebné potrubie najskôr očistiť od všetkých cudzích látok a vysušiť. Akonáhle je rúra pripravená, náter sa môže aplikovať podľa pokynov výrobcu. Tento proces je nevyhnutný na zabezpečenie toho, aby potrubie hasiaceho zariadenia spĺňalo potrebné normy.
SPRACOVANIE, POVRCHOVÁ ÚPRAVA A VZHĽAD POTRUBÍ ASTM A795
Rúrka hasiacich zariadení sa používa predovšetkým na prepravu vody v systéme hasiacich zariadení. Aby bola hotová rúra účinná, musí spĺňať určité normy stanovené Americkou spoločnosťou pre testovanie a materiály (ASTM). Konkrétne musí byť potrubie primerane rovné a bez chýb. Každá nedokonalosť s hĺbkou väčšou ako 12,5 percenta špecifikovanej hrúbky steny sa považuje za chybu. Okrem toho musia byť odstránené všetky otrepy na koncoch rúr. Tieto požiadavky pomáhajú zabezpečiť, aby rúrka protipožiarneho hasiaceho zariadenia v prípade požiaru správne fungovala.
Potrubie protipožiarneho postrekovača je typ potrubia, ktorý sa bežne používa v hasiacich systémoch. Potrubia musia spĺňať určité postupy, aby sa mohli použiť v týchto systémoch. Napríklad každý koniec potrubia musí byť hladký, pokiaľ nie je uvedené inak. Okrem toho, keď sú špecifikované závity, musia byť vyrobené v súlade s postupom merania a toleranciami ASME B1.20.1. Nakoniec, keď sú špecifikované spojky, musia byť vyrobené v súlade so špecifikáciou A 865. Rúrka hasiacich zariadení musí spĺňať tieto požiadavky, aby sa mohla použiť v systémoch hasiacich zariadení.
OZNAČENIE VÝROBKOV POTRUBÍ ASTM A795
Rúrka protipožiarneho postrekovača je typ oceľovej rúrky, ktorá sa špecificky používa v systémoch na potlačenie požiaru. Vyžaduje sa označenie výrobcom alebo značkou, typom potrubia, označením ASTM, dĺžkou a písmenami „NH“, ak nebolo hydrostaticky skúšané. Tieto informácie musia byť bezpečne pripojené ku každému zväzku združeného potrubia NPS 112 a menšieho. Rúrka protipožiarneho postrekovača je zvyčajne vyrobená z čiernej alebo žiarovo{4}}pozinkovanej ocele a má rozsah priemeru 6 – 8 palcov. Je dôležité poznamenať, že nie všetky oceľové rúrky sú vhodné na použitie ako rúrky protipožiarnych postrekovačov a je nevyhnutné, aby ste sa pred inštaláciou oboznámili s miestnymi obmedzeniami požiarneho predpisu.
Keď nasledujúci spracovateľ rozreže časti potrubia na kratšie dĺžky na ďalší predaj ako materiál, musí spracovateľ preniesť úplné identifikačné informácie do každej neoznačenej dĺžky odrezania alebo kovových štítkov bezpečne pripevnených k zväzkom neoznačených rúrok s malým priemerom. S prenášanými informáciami musí byť uvedené rovnaké označenie materiálu, ako aj meno spracovateľa, ochranná známka alebo značka. Kupujúci si tak môžu byť istí, že dostanú kvalitný materiál, ktorý vyhovuje ich potrebám.
Okrem vyššie uvedených noriem je ako doplnkový identifikátor akceptovaný aj čiarový kód. Kupujúci si môže vybrať schému čiarového{1}}kódovania, ktorá sa použije pri objednávke.
ÚČEL MAĽOVANIA POŽIARNEJ RÚRY ASTM A795 ČERVENOU
Účelom hasiaceho systému je poskytnúť vodu na potlačenie alebo uhasenie požiaru. Systém je zvyčajne umiestnený na streche alebo na horných poschodiach budovy a potrubia, ktoré vedú vodu, sú zvyčajne natreté červenou farbou, aby boli v prípade požiaru ľahko viditeľné. Protipožiarne postrekovače sa zvyčajne aktivujú teplom a voda sa vypúšťa cez postrekovacie hlavice, ktoré sú umiestnené v celej budove. Vo väčšine prípadov sa aktivujú iba postrekovače najbližšie k požiaru, čo minimalizuje škody spôsobené vodou. Protipožiarne postrekovače sú nevyhnutnou súčasťou každého požiarneho bezpečnostného systému a ich použitie môže pomôcť zachrániť životy a majetok.